Laimīgs cilvēks ir tas, kurš ir laimīgs savās mājās

14. novembris, 2016 | Elīna Ģipsle

Kādu dienu es ļoti steidzos un tik ļoti šī steiga mani apņēma, ka es ļoti sasitu kāju. Un tajā brīdī man „kā no skaidrām debesīm” prātā skanēja pazīstams pants no Psalmiem: „Ja Tas Kungs namu neuzceļ, tad darbojas velti, kas gar to strādā. Ja Tas Kungs pilsētu neapsargā, tad velti sargs nomodā.” (127:1) Lielākoties, mums, cilvēkiem, ir tāds ieradums, ka mēs aizraujamies ar mazsvarīgām lietām, steidzamies, skrienam, darām. Darbs, mājas, bērni, skola… Un tā katru dienu. Bet cik svarīgi ir apstāties un padomāt: kur es skrienu? Kāpēc esmu šeit? Kā es varu pilnvērtīgi, laimīgi nodzīvot šo dzīvi?
 
Ir tāds teiciens: “Laimīgs cilvēks ir tas, kas ir laimīgs savās mājās”.
 
Cik daudzreiz cilvēki domā, ka viņu jaunizveidotajās ģimenēs viss būs savādāk nekā citiem. Viņi būs laimīgāki, nekā citi, un nepieļaus tās kļūdas, ko pieļāva viņu vecāki, vecvecāki, radinieki, draugi. Un, tiešām, no sākuma šķiet, ka stiprā mīlestība pati visu atrisinās. Bet statistika ir nepielūdzama. Šķirto ģimeņu skaits ir biedējoši augsts gan Latvijā, gan pasaulē kopumā.

Šī gada zinību mēneša, septembra, beigās Latvijā atkal viesojās vieslektore no Ukrainas, ģimeņu konsultante, kristīgā psiholoģe, Lidija Neikurs. Misijas gada ietvaros Rēzeknes draudzē, Lidija enerģiski un strukturizēti dalījās daudzus gadus gūtajā pieredzē par laimīgas ģimenes noslēpumiem. Šoreiz piecus vakarus pilsētas 3.vidusskolas aktu zālē Rēzeknes pilsētas iedzīvotāji pulcējās, lai mācītos un gūtu pieredzi seminārā ar nosaukumu „Laimīga māja”.

Klausījāmies  viedas un praktiskas atziņas par to, kā ir jābūvē laimīga ģimenes māja un kā to uzturēt labā „darba stāvoklī”. Šis izmantotais salīdzinājums ar mājas celtniecību attiecās uz to, kā pareizi uzsākt draudzēšanos, attiecības – ģimenes konsultante atgādināja, ka bieži vien, jaunie cilvēki, uzsākot attiecības, „lidinās mākoņos”, jo potenciālā otrā pusīte ļoti jauki pret viņu izturas, iepriecina ar dāvanām, ziediem, jaukiem vārdiem… tas viss ir ļoti jauki, bet vēl svarīgāk par otra cilvēka attieksmi pret jums, ir pavērot, kā viņš attiecas pret saviem vecākiem, veciem, slimiem, kaitinošiem cilvēkiem. Jo pēc kāda laika, kad „rozā brilles” būs nokritušas un būsiet jau pāris, viņš vai viņa pret jums izturēsies tieši tāpat, kā šobrīd izturas pret citiem.

…kā veidot attieksmi vienam pret otru, pret apkārtējiem cilvēkiem, sākot ar abu pušu vecākiem. Lektore runāja par sievietes un vīrieša vajadzībām un lomu sadalījumu ģimenē. Atgādināja, ka, ilgstoši dzīvojot mainītās lomās, dzīves draugi nevar būt laimīgi. Svarīgi arī jaunajā ģimenē novilkt noteiktas robežas, kas apkārtējiem, tai skaitā jaunlaulāto vecākiem, parāda, cik tālu tie drīkst un ir aicināti piedalīties jaunās ģimenes dzīvē.

Atkārtošana – zināšanu māte. Lai gan bija lietas, ko biju dzirdējusi un jau zināju, tomēr ļoti daudz ko pasvītroju jaunu. Redzēju savas personīgās kļūdas, saprotu, ka šī informācija noderēs arī nākotnē, kad kāds jautās padomu, kad mani bērni veidos savas ģimenes. Tas vēl šķiet tik tālu, bet man jums nav jāstāsta, dārgie AV lasītāji… ka laiks paskrien tik ātri! Un tie, kam tagad ir svarīgākais dienas notikums uzspēlēt domino kopā ar mammu, drīz jau teiks jāvārdu pie altāra, baznīcā. Tāpēc tik svarīgi ir mācīties jau laicīgi.

Kas jādara, lai mājai jumts „nebrauktu”, lai „mājas skurstenis” nedūmotu… šīs un vēl daudzas noderīgas atziņas meklējiet interneta vietnē YouTube.com, ievadot vārdu salikumu „Adventistu Rēzeknes draudze”,  kā arī apmeklējiet Lidijas Neikurs mājas lapu: neikurs.com, lai pasmeltos jaunas idejas ģimenes dzīves jautājumu risināšanā vai uzlabošanā. Ja Tu vēl neko neesi dzirdējis par Lidiju Neikurs, tad no sirds iesaku šīs dzīves gudrības piesātinātās lekcijas.Atsauksmes no semināra apmeklētājiem:

Inta Ozolniece (PII “Vinnijs Pūks” vadītāja): „Jāsaka, ka ieguvu pozitīvu lādiņu, jau  no brīnišķīgās  lektores vien! Uzrunāja ģimenes lomu sadalījums un piemēri no dzīves, kas notiek ģimenē, ja mēs šīs lomas sajaucam. Nostiprināju atziņu, ka kristietim svarīgi veidot ģimeni ar kristieti, lai kopā var augt un kalpot gan ģimenē, gan sabiedrībā! Ar nepacietību gaidīšu Lidijas Neikurs nākamo lekciju ciklu!”
 
Inese Pranče (sieva, divu bērnu māmiņa): „Es ieguvu jaunu redzējumu par ģimenes dzīvi, kā to veidot pašos pirmsākumos un ar ko ir jāstrādā, lai situāciju uzlabotu. Ir ļoti labi to zināt, kad bērni vēl aug. Lai palīdzētu izveidot pareizu dzīves gājumu, lai attiecības veidotu veselīgas, nevis strādātu ar kļūdām. Lai būtu laimīgi ģimenes dzīvē, nevis šķirtos. Ļoti interesantas lekcijas! Lidijas Neikurs lekcijas ir vienīgā vieta, kur māca, kā dzīvot pareizi, jo ne skolā, ne studiju gados to nemāca. Jo laime slēpjas zināšanās, kā saprast sevi un citus, kā veidot attiecības.”