Ūdens

17. jūlijs, 2018 | Eva Šmideberga

Iespējams, gandrīz katrs, kurš lasa šo rakstu, ir dzirdējis par ūdens uzņemšanas nepieciešamību ikdienā. Jā, tas patiešām ir vajadzīgs mums katram! Mēs to zinām, mēs par to dzirdam un lasām. Bet kā ir ar motivāciju tiešām sākt to lietot? Cerams, ka kaut kas no zemāk minētā jūs uzrunās un jūs nolemsiet spert soli izmaiņu virzienā.

Mūsu ķermenis ir Dieva dāvana. Mums par to pienācīgi jārūpējas. Par to runā arī 1Kor.6:19.20.

„Jeb vai jūs nezināt, ka jūsu miesa ir Svētā Gara mājoklis, kas ir jūsos un ko jūs esat saņēmuši no Dieva, un ka jūs nepiederat sev pašiem? Jo jūs esat dārgi atpirkti. Tad nu pagodiniet Dievu ar savu miesu!”

Mums kā dzīvām radībām, lai izdzīvotu, nepieciešams gaiss, ūdens un barība. Katrai ķermeņa šūnai, audam un orgānam, lai funkcionētu, nepieciešams ūdens. Noteikti esat dzirdējuši par tiem „apbrīnojamajiem” ūdens proporciju procentiem, no kā sastāv cilvēka ķermenis, tāpēc tos neatkārtosim. Viena joma, kurā varam rūpēties par savu ķermeni ir ūdens lietošana.

Ūdens palīdz noregulēt ķermeņa temperatūru, šūnām pievada barības vielas un skābekli, atbrīvo no liekā, novērš aizcietējumus, mitrina audus, mīkstina locītavas, kā arī veicina asins plūsmu visā ķermenī. Ūdens var sniegt spēku un enerģiju, īpaši veicot grūtu darbu. Viena no pazīmēm, ka ķermenim trūkst ūdens, ir galvassāpes. Ilgstoši neuzņemot pietiekošu šķidruma daudzumu, organismā veidojas nierakmeņi, žultsakmeņi un urīnpūšļa akmeņi, palielinās trombu veidošanās risks. Mums jādzer vairāk ūdens, nekā tikai tik daudz, lai remdētu slāpes. Daudzi šķidrumi, tostarp ūdens, piens, augļu un dārzeņu sulas, veicina hidratāciju (šķidruma atjaunošanu organismā); tomēr alkohols un kofeīnu saturoši dzērieni paveic tieši pretējo – palielina šķidruma zudumu, kas var būt ļoti kaitīgi.

Tīrs ūdens ir pārāks par jebkuru citu dzērienu. Ir vērts uzsākt katru dienu ar vienu vai divām glāzēm ūdens un turpināt dzert ūdeni starp ēdienreizēm, lai nodrošinātu pietiekamu ūdens daudzumu organismā. Pastāv diskusijas – cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer, lai tā nepietrūktu vai arī nebūtu uzņemts par daudz, kam sekas ir ūdens intoksikācija. Pietiekams ūdens daudzums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, temperatūras, ķermeņa masas, kā arī nieru darbības, bet par normas indikatoru normālos apstākļos uzskatāms bāls vai skaidrs urīns. Vairums gadījumu, cilvēkiem būtu vēlams uzņemt sešas līdz astoņas ūdens glāzes (vienā glāzē vismaz 250 ml) dienā, bet vairāk, ja jāveic smags darbs karstumā.

Cik daudz ūdens jūs uzņemat katru dienu? Piefiksējiet, cik daudz ūdens dzerat, un, ja jūs nedzerat pietiekami, apdomājiet, kas jūs attur darīt kaut ko tik vienkāršu, kas tomēr varētu jums nākt par labu tik daudzējādā ziņā?

Ūdenim ir arī citas veselību veicinošas funkcijas. Roku mazgāšana mazina iespējamību pārnēsāt dažādas infekciozas sīkbūtnes. Lielu daudzumu infekciju slimību izdotos ierobežot, ja cilvēki mazgātu rokas, īpaši pirms ēdienreizēm. Ikdienas mazgāšanās atbrīvo no netīrumiem, kas arī ir viens no dažādu slimību cēloņiem. Pastāv viedoklis, ka Vecās derības šķīstīšanas rituālu nozīme un mērķis bijis ne tikai simbolisks, bet arī praktisks – iespējams, Kungs šos rituālus iedibināja arī veselības veicināšanas nolūkos, pat ja pašiem izraēliešiem toreiz nebija ne jausmas par baciļiem un tamlīdzīgām lietām.

Ūdens ir vienlīdz noderīgs lietošanai kā iekšķīgi, tā ārīgi. Ārīgi to var izmantot,, piemēram, hidroterapijā. Saprātīga un piesardzīga karstu un aukstu slapju dvieļu izmantošana var atvieglot vairākas slimības un kaites. Jābūt uzmanīgiem vājas cirkulācijas gadījumos, cilvēkiem, kas sirgst ar diabētu vai neiroloģiskām slimībām. Jums varētu nākt par labu apgūt hidroterapijas procedūras.

Fakti liecina, ka ūdens izmantošana lielā mērā veicina veselību un pašsajūtu. Jūs varbūt domājat: „Bet man neslāpst!”, „Man negaršo tīrs ūdens!” , „Es neesmu pieradis!”, „Kad lai to ūdeni dzer?” Arī man neslāpst un agrāk negaršoja tīrs ūdens. Tomēr, apzinoties, ka mēs varam visu mainīt, ja ir patiesa vajadzība, apzināti izvēlējos sākt ar vienu ūdens glāzi dienā – pa malciņam. Pamazām pieradu pie ūdens garšas. Reizēs, kad nemaz negaršoja – teicu sev: „Uztver to kā negaršīgas zāles, kas vienkārši jāiedzer un viss!” Ar katru nākošo ūdens glāzi kļuva vieglāk un mana prāta pretestība mazinājās. Atbildot tiem, kas jautā, kā lai ūdeni uzņem visas dienas garumā, varu padalīties ar savu metodi. Stundu pēc ēšanas iedzeru vienu glāzi ūdens. Un, tā kā esmu ļoti aizņemta, uzlieku telefonā taimeri uz 30 minūtēm. Kad tas maigi sāk skanēt, atceros, ka jāiedzer nākošā ūdens glāze. Glāze izdzerta, taimeris uzlikts – tā turpinu līdz pusdienām. Pēc tam – ūdeni atsāku dzert stundu pēc pēdējā kumosa apēšanas. Tādā veidā man izdodas uzņemt 1.5 l ūdens bez sevišķas piepūles. Šis ir tikai viens variants, kā rūpēties par ūdens uzņemšanu pietiekamā apjomā. Atrodiet katrs savējo! Galvenais ir sākt!

Eva Šmideberga. Raksta materiāls smelts no SDA Ģenerālkonferences Veselības un atturības kalpošanas nodaļas sagatavotā Bībeles studiju materiāla 2010.gada 2.ceturksnim.