ADRA sniedz palīdzību Kalnu Karabahas konfliktā cietušajiem

20. oktobris, 2020 | Rachel Cabose

Adventistu attīstības un palīdzības aģentūra (ADRA) sniedz palīdzību Armēnijas un Azerbaidžānas konflikta upuriem. 

Tiklīdz Kalnu Karabahas reģionā saasinājās karadarbība (2020. gada 27. septembrī), gan ADRA Armēnijā, gan ADRA Azerbaidžānā mobilizējās, lai pēc iespējas ātrāk nogādātu nepieciešamo pārtiku un krājumus ciliviedzīvotājiem, kuri zaudēja savas mājas vai arī bija spiesti bēgt karadarbības dēļ.
 
Ziņu aģentūras šo karadarbību raksturo kā visbriesmīgāko kopš 1994. gada, kad saasinājās vēl aizvien aktuālais konflikts par Kalnu Karabahas reģionu, kurā gadsimitiem ilgi armēņi un azerbaidžāņi ir cīnījušies par kontroli. Smagās artilērijas uguns un raķešu uzbrukumi ir izpostījuši mājas, celtnes un infrastruktūru Nagorno-Karabahā un apkārtējā teritorijā, kā vēsta vietējās varasiestādes. Ir saņemtas ziņas par militāriem un civilupuriem abās karojošajās pusēs.

Vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, ir devušies bēgļu gaitās no konfliktā ieskautās teritorijas uz Armēniju. Armēnijas valdība lielai daļai bēgļu ir nodrošinājusi pajumti viesnīcās un hosteļos, kamēr citi ir patvērušies pie radiniekiem, draugiem vai pat svešiniekiem, kā vēsta Anuša Safarjana (Anush Safaryan), Armēnijas ADRAs direktore.

“Šiem cilvēkiem drīz vien sāk pietrūkt pārtika, higiēnas preces un medikamenti,” sacīja Safarjana. “Tajā pat laikā, tie, kuri ir palikuši konflikta skartajā teritorijā, slēpjas pazemes bunkuros, lai paglābtos no biežajām apšaudēm un raķešu uzbrukumiem.”

ADRA vienas nakts laikā reaģē uz krīzi

Dienu pēc karadarbības sākuma Safarjana apmeklēja konflikta skarto teritoriju, lai apzinātos iedzīvotāju vajadzības. Viņa atklāja, ka vislielākā vajadzība bija pārtika. Nākamajā dienā brīvprātīgie no vietējām adventistu draudzēm pievienojās ADRAs komandai, lai palīdzētu iesaiņot 100 pakas ar pārtikas produktiem.

ADRAs pārstāvji kopā ar trīs adventistu mācītājiem piegādāja 90 pārtikas pakas ģimenēm Stepanakertā un tās apkārtnē. Tā ir lielākā pilsēta Nagorno-Karbahā, un tā ir piedzīvojusi vairākas apšaudes. Atlikušās pārtikas pakas tika nogādātas cilvēkiem Gorisā, tuvākajā Armēnijas pilsētā, kur vairāki azerbaidžānas iedzīvotāji ir devušies savās bēgļu gaitās. 

“Cilvēki ir ļoti pateicīgi ADRAi par saņemtajām pārtikas pakām,” sacīja Safarjana. “Tas viņiem sniedz drošības sajūtu, apzinoties, ka viņiem ir kāds, kurš palīdz šajā šausminošajā laikā.”

ADRA Azerbaidžānā rīkojās ļoti ātri, lai palīdzētu Nagorno-Karabahas pierobežas iedzīvotājiem, kuru mājas un īpašumi tika iznīcināti.
“Pateicoties kāda vietējā sponsora palīdzībai, ADRA iegādājās siltas drēbes, medikamentus un ūdeni, lai apgādātu konflikta skartos ciematus,” sacīja Turals Pirijevs (Tural Piriyev), Azerbeidžānas ADRAs vadītājs. “Bet pēc tam, kad sazinājāmies ar valdības pārstāvjiem, mēs tikām aicināti gaidīt, jo šos ciematus nav droši apmeklēt nemitīgo raķešu uzbrukumu dēļ.” Pirijevs teica, ka šos krājumus ir ieplānots nogādāt laikā no 19. līdz 24. oktobrim, ja apstākļi to ļaus. 

1200 ģimenes saņems ēdienu

Tā kā ziņojumi par apšaudēm turpinājās, neskatoties uz Krievijas ierosināto pamieru, kas teorētiski stājās spēkā 10. oktobrī, ADRAs pārstāvji abās valstīs sagatavojās plašākai palīdzības sniegšanai. Pārtika joprojām bija visnepieciešamākā vajadzība. ADRA paziņoja, ka konflikta skartajām ģimenēm izdalīs 1200 pārtikas pakas, kuras sastāv no tādiem produktiem kā milti, rīsi, pupas un makaroni. Atsaucoties uz ADRAs pārstāvjiem abās valstīs, šī palīdzība ir īpaši svarīga, jo ADRA ir viena no ļoti nedaudzajām starptautiskajām nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas konflikta skartajos reģionos.

“ADRA izrāda līdzjūtību visiem, neskatoties uz etnisko piederību, politiskajiem vai reliģiskajiem uzskatiem. ADRA darbojas abās konflikta skartajās pusēs, lai mazinātu skarto cilvēku ciešanas,” sacīja ADRAs ārkārtas situāciju direktors Mario Oliveira. “Mūsu atbildes reakcija tiek koordinēta vēl vienas lielas krīzes laikā - COVID-19 pandēmijas laikā. Tas ir īpaši aktuāli Armēnijā, kur ar Covid-19 inficēto skaits ir ievērojami audzis pēdējo dienu laikā. ADRA ievēro striktus noteikumus, lai pasargātu savus darbiniekus, brīvprātīgos un palīdzības saņēmējus.”

ADRA Armēnijā identificē ģimenes, kurām ir īpaši nepieciešamas pārtkas pakas un higiēnas preču pakas ar ziepēm, šampūnu, tualetes papīru, zobubirstēm un citām nepieciešajām lietām. Azerbaidžānā tiek sniegta palīdzība ģimenēm, kas ir zaudējušas savas mājas, darbu vai mājlopus konflikta dēļ, kā arī tiem, kuru apgādnieks ir ticis nonāvēts vai smagi ievainots.

ADRA pašlaik gatavojas tam, ka konflikts varētu ieilgt, kā rezultātā ADRA plāno turpināt sniegt palīdzību.

Avots: Adventist News Network