Digitālā vide: Tavs spogulis

3. februāris, 2021 | Adam Fenner, Adventist Learning Community

Tu noteikti esi redzējis tos sociālo mediju ierakstus… Tos, kuri padara Tevi dusmīgu, bēdīgu, aizvainotu vai šokētu. Redzot, kā daži “kristieši” uzvedas digitālajā vidē, dažkārt šķiet, ka viņi pat neaptver, ka viņu postošos vārdus lasīs kāds reāls cilvēks pie kāda cita ekrāna.

Dievs mūs aicina būt par “Kristus vēstnešiem”, un Viņš “runā [uz citiem] caur mums” (2. Kor 5:20, NIV). Visam, ko mēs darām, ir jābūt “Dievam par godu” (1. Kor 10:31), bet šķiet, ka daudzi aizmirst Dieva norādījumus, kad publicē savas domas par to, ko ir ieraudzījuši vai izlasījuši tādos sociālajos medijos kā Instagram, Twitter, Facebook, YouTube un citviet.

Katrai mūsu rīcībai ir kāda ietekme. Mēs kā cilvēki piešķiram ļoti lielu nozīmi izteiktajiem vārdiem. Pat viens vienīgs vārds, kas ir izteikts nevietā, var likt izirt draudzības saitēm.

Attiecību eksperti ir atklājuši, ka laimīgi precējušies pāri un veiksmīgas biznesa komandas bieži izsaka “piecus pozitīvus komentārus pret vienu negatīvu komentāru”. Citiem vārdiem sakot, vēstījumi, ko sniedzam citiem, var ļoti ātri “sakrāties”. Pielietojot šo principu evaņģelizācijā un mūsu ticības pieredzē, varam secināt, ka katrai saskarsmei ar citiem cilvēkiem ir potenciāls viņus vai nu tuvināt Kristum, vai arī atgrūzt viņus.

Nesen kāda ievērojama bezpeļņas kristīgā organizācija publicēja īsu rakstu, kurā bija iekļauta Berija Bleka (Barry Black), ASV senāta kapelāna, lūgšana, kuru viņš izteica dienu pēc protestētāju uzbrukumiem ASV Kapitolija ēkai. Naidpilnie komentāri, kurus “kristieši” izteica citiem “kristiešiem”, lika kādam novērotājam izteikties: “Kristieši mani biedē līdz nāvei!” - tikai šis cilvēks izmantoja daudz spēcīgāku valodu. Kāds cits komentēja: “Esmu drošs, ka Jēzus šodien raud, redzot pretīgos komentārus, ko Viņa “sekotāji” pie šī raksta izsaka viens otram. Apkaunojoši… Esmu ārkārtīgi noraizējies, redzot “ticīgos” plosot vienam otru tā vietā, lai pievērstos norādīšanai uz Dieva Vārdu.”

Mēs kā kristieši varam izmantot savu laiku un iespējas, digitālajā vidē atklājot citiem Kristus raksturu. Šo iespēju - būt par digitālo evaņģēlistu - nevajadzētu novērtēt par zemu. Teju četri miljardi cilvēku izmanto sociālos medijus katru dienu. Nav neviena iemesla sūdzēties par iespēju trūkumu, lai līdzdalītu savu ticību, kad mums ir tāda iespēja pievērst cilvēku uzmanību tik vienkāršā veidā.

Būtiski ir arī tas, kā mēs līdzdalām savu ticību digitālajā pasaulē. Kā raksta digitālais stratēģists Džeimijs Doms, “sociālie mediji var būt spēcīgs liecināšanas rīks; atceries, ka Taviem ierakstiem ir lielāka ietekme un aizsniegšanas iespējas, nekā Tu to aptver.” Doms iedrošina kristiešus atcerēties Kristus Zelta Likumu (sk. Lūkas 6:31), izvairoties no tenkām, konfliktiem, zaimojošiem vai pazemojošiem komentāriem un iebiedēšanas.

Kad Jēzum jautāja, kurš ir visaugstākais bauslis, Viņš atbildēja: “Tev būs Dievu, savu Kungu, mīlēt no visas sirds un no visas dvēseles, un no visa sava prāta. (..) Otrs tam līdzīgs ir: tev būs savu tuvāku mīlēt kā sevi pašu.” (Mat. 22:37-39) Tas šķiet tik vienkārši.

 

Mēs dzirdam un izsakām šos pantus ļoti bieži. Taču šķiet, ka sociālajos medijos šie mēdz būt visgrūtākie baušļi, kurus ievērot.


Kā lai rīkojamies ar mūsu trūkumiem un negatīvismu, naida runu un šķelšanos, kas tik bieži sastopama sociālajos medijos? Sekojot un ļaujot Svētajam Garam mūs piepildīt ar Saviem Gara augļiem katru dienu. Iemantojot “mīlestību, prieku, mieru, pacietību, laipnību, labprātību, uzticamību, lēnprātību, atturību”, mēs visi varam kļūt par digitālajiem evaņģēlistiem.