Zaokskas draudzes kalpošana pandēmijas laikā

24. februāris, 2021 | EAD News

 "Ja ir ko teikt, tad jārunā" - intervija ar Sergeju Ščukinu, Zaokskas draudzes informācijas un mediju kalpošanas nodaļas vadītāju.

"Zaokskas baznīcas YouTube kanāls eksistē jau vairāk nekā 9 gadus."

Cik gadus Jūs nodarbojaties ar mediju kalpošanu?

"Es tiku oficiāli izvirzīts šai kalpošanai pirms diviem gadiem. Es biju vairāk vai mazāk saistīts ar translācijām jau pirms brīža, kad tiku oficiāli pieņemts šajā kalpošanā, bet vēlāk es vēl vairāk iedziļinājos mediju kalpošanā, un galu galā es “iedegos” par kanāla un tiešsaistes translāciju pilnveidošanu."

Kas ir lielākie izaicinājumi, veidojot tiešraides un ierakstus?

"Diemžēl nekad nav tā, ka viss ir 100% sagatavots un noorganizēts. Gan tehiniskās kļūmes, gan cilvēciskais faktors ir klātesošs. Nav garantijas, ka viss darbosies perfekti. Problēma ir tāda, ka vienmēr ir mazāk cilvēku, nekā nepieciešams. Iespējams, lielākās problēmas ir tad, kad aizraujošas uzrunas translācijas laikā pēkšņi izslēdzas gaismas, parādās problēmas ar interneta savienojumu vai arī nobrūk visa sistēma. Pateicoties šādai pieredzei, mēs sākām sagatavoties iespējamajiem traucējumiem. Piemēram, mēs esam nodrošinājuši nepārtrauktu elektrības padevi un vēl vienu interneta pieslēgumu. Protams, tās bija papildus izmaksas, bet tās ir tā vērtas.
Daudz kas ir atkarīgs no mums, jo lielākā daļa draudzes locekļu atrodas mājās, un daudzas draudzes nestrādā ierastajā klātienes režīmā. Tā ir lieliska motivācija, lai tiktu pāri grūtībām."


Kā karantīna un ierobežojumi ir ietekmējuši mediju kalpošanu?

"Vajadzība pēc satura nodrošināšanas gan Zaokskas draudzes kanālam, gan citiem kanāliem, ir strauji pieaugusi. Neskatoties uz to, ka Zaokskas draudzes kanāls eksistē jau 9 gadus, pirms karantīnas neviens īpaši nebija aizrāvies ar translācijām internetā. Pirms tam translācijas izmantoja tie, kas bija saslimuši un palika mājās. Tagad šis kalpošanas veids var aizsniegt daudz cilvēku, tostarp arī “ne-adventistus”. Pēkšņi daudziem cilvēkiem radās vajadzība pēc šīs kalpošanas. Cilvēkiem ir vajadzīgs saņemt informāciju caur tiešsaistes svētrunām un sabatskolu.
Ja mēs runājam par cipariem un to, kā tie ir mainījušies pēdējā gada laikā, es varu sacīt, ka pēdējo 10-12 mēnēšu laikā visi mūsu rādītāji ir dubultojušies, salīdzinot ar iepriekšējiem 8 gadiem, kad eksistēja šis kanāls. 2020. gada sākumā mums bija 7’500 abonentu, bet tagad to ir ap 15’000. Astoņu gadu laikā kopējais skatījumu skaits bija aptuveni viens arpus miljoni, bet 2020.gadā vien bija tik pat liels skatījumu skaits. Šie rezultāti ir ievērojamāki, nekā iepriekšējos astoņos gados."


Vai regulāras translācijas tiešsaistē, Jūsuprāt, nekārdinās draudzes locekļus “palikt tiešsaistē” arī tad, ja ierobežojumi tiks atcelti un dzīve atgriezīsies ierastajās sliedēs?

"Šis jautājums bija aktuāls jau pirms astoņiem gadiem, kad kanāls tik tikko bija izveidots. Daudzi baidījās, ka draudzes paliks tukšas. Bet, manuprāt, nebija nekādu negatīvu seku pēc tam, kad tika uzsāktas tiešsaistes translācijas.
Neviens neatceļ dzīvi klātienē, cilvēkiem vēl aizvien ir tā pati vajadzība pēc reālas komunikācijas, dievkalpojuma. Tiešsaistes kalpošanas zināmā mērā var apmierināt šo vajadzību, un tagad, šo piespiedu apstākļu dēļ, mēs saskatām iespējas, kā komunikāciju reālajā dzīvē varētu aizstāt ar virtuālu komunikāciju. Bet es domāju, ka nav nepieciešams nostāties pret viena vai otra veida komunikāciju."


Dievkalpojuma tiešraides translēšana var šķist kā biedējošs uzdevums, it īpaši mazajām draudzēm, kurām nav ne budžeta, ne prasmju, lai to paveiktu. Kādu padomu Jūs varētu sniegt tiem, kas vēlas veidot tiešraides savās draudzēs? Vai viņiem to vajadzētu darīt?

"Iespējams, uz šo jautājumu ir grūti sniegt viennozīmīgu atbildi. No vienas puses es vēlētos teikt, ka nē, tas nav tā vērts. Jo ir nepieciešams apzināties savas iespējas, un tas viss jebkurā gadījumā prasa ieguldījumus. Bet, no otras puses raugoties, ja mēs atsakāmies no perfekcionisma un pragmatisma, es secinu, ka, ja ir, ko teikt, ja ir enerģija, vēlme un Dievs tevi uz to uzrunā, tad var mēģināt. Bet, ja nav nekā, ko sacīt, ja mācītājam nav vēlmju un tēmu, kas liek viņam “iedegties”, tad pat vislabākā un visdārgākā aparatūra nesniegs nekādus rezultātus.
Galvenais mērķis galu galā ir skaidri atklāt tematu klausītājam, noturēt viņu pie ekrāna un mudināt viņu veikt kādu rīcību. Tas ir daudz sarežģītāk, nekā noturēt klausītāja uzmanību klātienē. Tagad klausītājs jebkurā brīdī var pārslēgties uz ko citu un nekad neatgriezties šajā kanālā.
Ja mazā draudzē ir mācītājs, kurš ir “iededzies”, kuram ir dzīva pieredze ar Dievu, kurš ir gatavs atvērties un kuram ir, ko sacīt cilvēkiem, tad ir vajadzīga kamera, kaut vai telefona kamera, un viņam ir jārunā. Un cilvēki klausīsies. Es esmu pārliecināts, ka mūsu draudzes locekļu starpā ir vajadzīgi cilvēki ar reāliem piedzīvojumiem. Kuri nebaidās runāt par savām grūtībām, par savām sāpēm, par savu pieredzi - gan pozitīvu, gan negatīvu. Jā, skaists attēls ir svarīgs un tu vari darīt visu pēc vislabākajiem ieteikumiem, bet tas nav tik svarīgi kā cilvēks ar dziļu dvēseli.
Ir svarīgi saprast, ka dievkalpojumu tiešraides ir vajadzīgas ne tikai, lai vienkārši skatītos, kas notiek dievnama zālē. Tās ir vajadzīgas, lai atvestu cilvēkus uz draudzi."


Kā Jūs plānojat attīstīt Zaokskas draudzes kanālu?

"Es vēlētos vismaz saglabāt tos projektus, kas tika uzsākti 2020. gadā, un labākajā gadījumā sākt arī jaunus projektus. Protams, es vēlētos piesaistīt lielāku auditoriju. Un, lai to sasniegtu, ir nepieciešams labs, augstas kvalitātes saturs. Saturs par draudzes vēsturi, kā arī par kreacionismu - es vēlētos turpināt attīstīt šos tematus.
Novembrī mēs sākām publicēt ikrīta garīgos lasījumus un organizēt lūgšanu sanāksmes Zoom platformā, lai būtu ne tikai pasīva klausīšanās, bet arī mijiedarbība ar auditoriju. Tas nav viegli katru dienu izveidot jaunus video, bet tiem ir liela ietekme gan uz kanālu, gan cilvēkiem. Mēs sākām veidot iknedēļas bērnu video, kas ir izvērtušies ļoti populāri. Esam izveidojuši arī jaunu programmu “Paaudze”. Iespējams, ka translēsim intervijas dzīvajā. 
Ir ļoti grūti popularizēt reliģisku saturu masveidā. Mēs esam uzrunājuši cilvēkus, kas nodarbojas ar mediju kalpošanu un tiešraidēm, un izveidojām kopīgu čatu, sava veida kopienu, kur ir iespējams risināt būtiskas problēmas un saņemt atbalstu. Ideālajā variantā vēlamies izveidot draudzes kanālu tīklu, kurā varam apmainīties ar informāciju, palīdzēt citiem kanāliem, sniegt atsauksmes un organizēt jaunus, kopīgus projektus un saturu dažādiem kanāliem."

 
Raksta avots - EAD News / https://esd.adventist.org/2021/02/18/esli-est-chto-skazat-nuzhno-govorit/