Dieva un loģikas pusē: intervija ar Benu Kārsonu

10. jūnijs, 2021 | Adrian Bocăneanu | ST.Network

Benjamīns Salamans Kārsons ir slavenais amerikāņu neiroķirurgs, kurš 1987. gadā pirmo reizi pasaules vēsturē veica Siāmas dvīņu atdalīšanas operāciju.

Lai gan Jūsu dzīves sākums bija grūts, pienāca brīdis, kad Jūsu priekšā bija izvēles iespējas, par kurām pat nebijāt sapņojis, un Jūs izvēlējāties neiroķirurģiju. Kāpēc tā?

“Es jautāju sev, kas ir tās lietas, kas man padodas, jo Dievs dāvā cilvēkam tādus talantus, ar kuriem tas var īstenot Dieva plānus savā dzīvē. Es sevi analizēju un sapratu, ka man ir ļoti laba acu-roku koordinācija un spēja domāt trīsdimensionāli. Manas kustības bija uzmanīgas, bet drošas. Es sāku aizdomāties arī par savu interesi par smadzenēm. Tā es nolēmu kļūt par neiroķirurgu, jo man ir piemēroti talanti. Daudzi domāja, ka tā ir dīvaina ideja, jo tolaik visā pasaulē bija tikai astoņi melnādaini ķirurgi. Bet man tas likās tik dabiski.”

Kad Jūs nolēmāt savai pirmajai grāmatai dot nosaukumu “Apdāvinātās rokas”,

“..es atzinu, ka Dievs man ir dāvājis īpašu dāvanu.”

Jūs esat atzinīgi vērtēts neiroķirurgs, Jūs esat apmācījis tūkstošiem studentu, esat sarakstījis grāmatas, esat saņēmis Brīvības medaļu un guvis lielus panākumus. Kad Jūs atskatāties uz savu dzīvi, kas Jums sniedz vislielāko gandarījumu?

“Ir vairākas lietas, kas man sniedz prieku. Es bieži satieku bijušos pacientus, jo esmu veicis tik daudz operāciju. Viņi ir veseli, un tas man sniedz lielu gandarījumu. Es sastopu studentus un ārstus, kas man saka, ka viena no pirmajām grāmatām, ko viņi bija izlasījuši, ir “Apdāvinātās rokas”, un ka tā ir viņus dziļi ietekmējusi. Daži no viņiem saka, ka viņi ir dzirdējuši vai redzējuši mani runājam televīzijā, un ka viņu dzīve tika izmainīta. Tas viss man sniedz lielu prieku.

 

Dzirdēt par cilvēkiem, kas ir tuvojušies Dievam, sniedz man vēl lielāku prieku.”


Bībelei Jūsu bērnībā bija nozīmīga loma. Vai Jums ir izdevies turpināt lasīt Bībeli ar tik saspringtu grafiku?

“Protams. Es iesāku un noslēdzu savu dienu ar Bībeles lasīšanu. Es to lasu arī dienas laikā. Tas ir kas tāds, ko esmu darījis kopš 14 gadu vecuma un turpināšu to darīt līdz dienai, kad nomiršu. Tā ir kļuvusi par daļu no manis, jo, kā psalmists saka, “Tavs vārds ir manu kāju spīdeklis un gaišums uz maniem ceļiem.” Dievs mūs vada un sniedz gudrību. Es katru dienu vaicāju Viņam pēc gudrības. Es ticu, ka Dievam ir ļoti laba humora izjūta, jo Salamana Pamācības - ko es lasu katru dienu - uzrakstīja Salamans. Man šķiet, ka Viņš zināja, ka es sevi identificēšu ar Pamācību grāmatu. Vai atceraties, kas bija pirmā lieta, ko Salamans izdarīja, kad kļuva par ķēniņu un kā rezultātā viņš kļuva slavens? Pie viņa ieradās divas sievietes, apgalvojot, ka viņas ir mātes vienam un tam pašam bērnam. Ko viņš darīja? Viņš pavēlēja šo bērnu sadalīt uz pusēm. Tā es kļuvu slavens, sadalot Siāmas dvīņus. Es ticu, ka Dievam ir laba humora izjūta.”

Jums kādreiz bija diskusija ar vienu no pasaulē nelokāmākajiem ateistiem - zinātnieku Stīvenu Hokingu. Kā tas bija?

“Viņam nav pacietības ar cilvēkiem, kas tic Dievam, un viņš uzskata, ka viņi ir stulbi. Es viņam vienkārši pateicu: “Tas, kam tici Tu, arī ir reliģija.” Patiesībā es pat domāju, ka viņam ir nepieciešama lielāka ticība nekā man. Es sacīju viņam: “Tu uzskati, ka kaut kas tika radīts no nekā. Es nekad neko tādu neesmu piedzīvojis. Man nav nekādu zinātnisku pierādījumu, lai to pierādītu. Bet pieņemsim, ka kaut kas radās no nekā. Tad Tu apgalvo, ka tas eksplodēja un radīja perfekti sakārtotu saules sistēmu un universu. Tai pat laikā Tu tici otrajam termodinamikas likumam, kas paredz, ka lietām ir tendence ieņemt neorganizētu stāvokli. Kā Tu vari savienot šos divus uzskatus?” Protams, viņš nespēja sniegt labu atbildi. 

Es viņam jautāju, kā tiek aputeksnēti ziedi. Viņš sacīja, ka tas notiek ar bišu, tauriņu, insektu un kolibri putnu palīdzību. Es sacīju, ka šajā jautājumā esam vienisprātis. Bet kas radās pirmais? Viņa teorija paredz to, ka augu pasaule eksistēja tūkstošiem, pat miljoniem gadu pirms šo radījumu eksistences. Kā tad tolaik tika aputeksnēti ziedi? Protams, arī uz to viņam nebija labas atbildes. Tad es viņam sacīju, ka mūsu ķermeņos ir sarežģīti orgāni, kā nieres, acis un smadzenes, kurās ir atsevišķi komponenti, kuri sadarbojas savā starpā. Tie nespēj funkcionēt vieni paši. Saskaņā ar dabiskās atlases teoriju, lietas, kas funkcionē sliktāk par pārējām, ar laiku izzūd. Tad kādā veidā mums vēl aizvien ir šie sarežģītie orgāni? Protams, viņš to nevarēja paskaidrot. Un tā tas ilgi turpinājās. 

 

Tad es viņam sacīju: ir vairākas lietas, kuras Tu nespēj izskaidrot, bet pieņem ticībā. Tādēļ tas, kam Tu tici, ir Tava reliģija. Tu izvēlies balstīt savu ticību uz cilvēku un viņa vienmēr mainīgajiem ceļiem. Es izvēlos balstīt savu ticību Dievā un Viņa nemainīgajiem ceļiem.


Vai viņš bija gatavs ieklausīties?

“Nē.”

Ko nozīmē būt veiksmīgam? Kā var izmērīt veiksmi?

“Es uzskatu, ka būt veiksmīgam nozīmē attīstīt un izmantot Dieva dotos talantus tā, lai tu būtu noderīgs tajā sabiedrībā, kurā tu dzīvo.

 

Es uzskatu, ka tā ir veiksme - ne tas, ka tavā bankas kontā ir miljards dolāru un tu sēdi uz savas privātās jahtas un neko nedari citu labā. Manā izpratnē tā ir ļoti neveiksmīga dzīve.”


Jūs nesen nolēmāt - un es ticu, ka tas noteikti bija sāpīgi - noslēgt savu neiroķirurga karjeru. Jūs tagad veltāt laiku publiskām uzstāšanās reizēm. Ko Jūs vēlaties ar to sasniegt?

“Lai radītu maksimālu ietekmi, mums ir nepieciešamas spēcīgas attiecības. Visspēcīgākās attiecības, kādas vien ir, ir attiecības ar Dievu. Viņš kontrolē visas lietas. Mani fascinē tas, cik daudz konferencēs man jāpiedalās. Gandrīz katru dienu atrodos citā pilsētā. Cilvēku grupas ir tik milzīgas, un viņi ir ļoti entuziastiski. Es runāju par ticību, vērtībām, veselo saprātu, par problēmām, ar kurām saskaras mūsu valsts, kā arī loģiskiem šo problēmu risinājumiem. Cilvēki ir ieinteresēti šādās tēmās.

Viņi nav ieinteresēti sarežģītās teorijās, ar kurām nākuši klajā ekonomisti ar doktora grādu, kas nestrādā un visu padara tikai sliktāku. Viņi ir ieinteresēti saprotamās lietās. Ja esi pārsniedzis savu budžetu, pārtrauc tik daudz tērēties. Rīkojieties taisnīgi un godīgi. Pret visiem vajadzētu izturēties vienādi. Mums ir jāizmanto loģika, kad rīkojamies.”

Vai esat drošs, ka kristietis kaut ko var izmainīt apkārtējā sabiedrībā, izmantojot savu pašaizliedzīgo ietekmi un atklājot, kam viņš tic? Vai tā nav zaudēta kauja jau no paša sākuma?

“Tā nav zaudēta kauja. Tas ir kaut kas, par ko mums ir jācīnās. Es priecātos, ja Kristus atgrieztos rīt. Bet tai pat laikā es domāju, ka Viņš mums sniedz prasmes un atver durvis, dāvā mums iespējas, lai izdzīvotu evaņģēliju un izmainītu citus caur mums.”

Kārsona kungs, pēdējais jautājums. Jūsu pēdējā grāmatā “Skaistā Amerika” Jūs rakstījāt, ka Dievs ir diriģējis Jūsu dzīvi no sākuma līdz šim brīdim. Ko Jūs ar to domājāt?

“Kad es atskatos uz savu dzīvi un saskatu dažādās durvis, kas tika atvērtas, dažādās iespējas, kas parādījās, es redzu, ka Dievs jau bija sagatavojis ceļu, pirms Viņš atvēra šīs durvis. Viņš visu bija izplānojis jau no paša sākuma. Viņš man piedāvāja vienreizējas iespējas, vienu pēc otras. Tās man palīdzēja celt reputāciju un nodrošināja labas pozīcijas. Tad Viņš arī man sniedza īstos cilvēkus pareizajā laikā. Ja godīgi, nevarētu būt bijis vēl labāk!

Tādēļ es vienmēr esmu runājis par savu ticību tik atklāti. Salamana Pamācībās 3:5-6 mēs lasām: “Paļaujies uz To Kungu no visas sirds un nepaļaujies uz sava prāta gudrību, bet domā uz To Kungu visos savos ceļos, tad Viņš darīs līdzenas tavas tekas.” To arī Viņš izdarīja. Es liecinu par Viņu, vienalga, kur atrodos vai ko daru. Es nekaunos. Es atzīstu, ka Viņš ir manas veiksmes avots.”


Avots: https://st.network/analysis/top/on-gods-and-logics-side-an-interview-with-dr-ben-carson.html