Facebook ir tavs draugs?

4. novembris, 2021 | Ryan Stanton

2018. gadā Kristofers Vilkijs paziņoja, ka britu uzņēmums “Cambridge Analytica” ir izmantojis “Facebook” ievāktos datus, lai ietekmētu lietotājus ar politiska satura reklāmām 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu laikā. Tā rezulātā “Facebook” nācās samaksāt 5 miljardu ASV dolāru lielu naudas sodu. Šis sociālo mediju gigants ir ticis kritizēts “ēnu profilu” dēļ, kas ievāc lietotāju datus bez viņu piekrišanas, pat ja cilvēkiem nemaz nav savs “Facebook” profils. Šī platforma ir saņēmusi kritiku arī tolaik, kad 2019. gadā tiešraidē bija vērojama apšaude Jaunzēlandē.

Nesen kādā pētījumā tika atklāts, ka reklāmdevēji “Facebook” platformā var atrast veidus, kā aizsniegt 13 līdz 17 gadus vecus jauniešus, rādot tiem reklāmas par veipošanu, kokteiļu receptēm un randiņiem tiešsaistē - lietām, kas nepilngadīgajiem ir aizliegtas. Uzņēmums “Signal” atklāja, ka tas nevar parādīt reklāmas “Facebook” lietotājiem, kurās ir atklāta informācija, ko “Facebook” zina par konkrētajiem lietotājiem - tas pierāda, ka “Facebook” negodīgā veidā izmanto savu varu pār mazākiem uzņēmumiem.

Diemžēl “Facebook” tāds nav vienīgais. Ja aplūkosim arī citas tehnoloģiju kompānijas - arī “Apple” un “Microsoft” -, atklāsim līdzīgas problēmas un atgadījumus.

“YouTube”, kas pieder “Google”, ir saņēmis kritiku par to, ka tā algoritms lietotājiem piedāvā arvien radikālāku saturu. “Twitter” turpretī tiek kritizēts par to, ka tas nespēj “izfiltrēt” viltus ziņas. 2017. gadā tika atklāts, ka 9% līdz 15% no “Twitter” lietotājiem ir roboti, un pētnieki no Kārnegī Melona universitātes (ASV) lēš, ka aizvadītajā gadā aptuveni pusi tvītu par Covid-19 pandēmiju radīja roboti.

Franks Paskāls, Bruklinas juridiskās augstkolas profesors norāda, ka tehnoloģiju giganti mums sniedz daudz priekšrocību mūsu ikdienas dzīvē. Bet, ņemot vērā visu šo informāciju, ir divas būtiskas nianses - mēs nezinām, kā tehnoloģiju platformas funkcionē, un mēs tām nerūpam kā indivīdi, bet gan tiekam uzlūkoti kā produktu, lietotāju un peļņas avoti. Mēs tehnoloģiju gigantu skatījumā esam kā preces. 

Tehnoloģiju giganti nav mūsu draugi.   

Viszinošs spēks

Diemžēl izskatās, ka situācija ar šiem tehnoloģiju gigantiem neuzlabosies. Kā norāda Benedeta Brevini, Sidnejas universitātes profesore,
 

šīs milzīgās kompānijas ir kā feodāļi viduslaikos: “Man patīk šīs platformas dēvēt par “digitālajiem kungiem,”

saka Brevini. “Tie piesaista lietotājus un “iesloga” viņus savā digitālajā īpašumā. Jo piesaistošāks saturs, jo vairāk laika cilvēki ar to pavada, un tādā veidā šie “kungi” iegūst arvien vairāk datu no saviem lietotājiem. Tad tie izmanto šos datus, lai parādītu lietotājiem arvien piemērotākas reklāmas.”

Iespējams, ka nākotnē šīs kompānijas dēvēs ne vien par “digitālajiem kungiem”, bet par “digitālajiem dieviem”, kas zina katru mūsu kustību un kontrolē jebkuru mūsu rīcību.

Ir interesanti salīdzināt šos “kungus” - kuriem ir liela ietekme pār mums - ar Dievu. Daudzi raugās uz Dievu līdzīgi kā uz šīm kompānijām - Dievs vienmēr visu zina, visu vēro un kontrolē. Šādam uzskatam var atrast pamatu arī Bībelē. Vienā no savām dziesmām par Dievu ķēniņš Dāvids saka: “Kungs, Tu izproti mani visos sīkumos un mani pazīsti. Tu zini - vai es sēdu vai ceļos - Tev ir skaidras manas domas jau no tālienes.” (Psalmi 139:1,2) 

Līdzīgā veidā mēs arī nevaram pilnībā izprast Dieva darbību šeit uz zemes. Piemēram, Bībeles varonis Ījabs piedzīvoja lielas ciešanas un jautāja Dievam, kādēļ Viņš tās pieļauj. Dievs Ījabam norādīja uz Saviem varenajiem darbiem un spēku, kā arī jautāja, vai Ījabs saprot visa universa sarežģītību, ko Dievs ir radījis. Arī Dieva darbi mēdz būt neizprotami, kā tas ir ar tehnoloģiju gigantiem.

Ja šādi ir tavi uzskati par Dievu, tev varētu rasties jautājums: “Vai mums nevajadzētu būt pamatotam uztraukumam par Dieva nolūkiem attiecībā pret mums?”

Lai gan dažas Dieva īpašības ir līdzīgas tām, kas ir tehnoloģiju gigantiem, Viņa raksturs plašākā kontekstā ir pavisam citādāks.

Kad mēs Bībelē iepazīstam Dievu tuvāk, mēs atklājam, ka Dievs ir mīlestība. Kad Viņa izredzētie ļaudis saskārās ar krīzes situāciju, Dievs izmantoja Savu gudrību, lai viņus iedrošinātu: “Jo Es zinu, kādas Man domas par jums, saka Tas Kungs, miera un glābšanas domas un ne ļaunuma un ciešanu domas, ka Es jums beigās došu to, ko jūs cerat.” (Jeremijas 29:11). Turpinot pētīt Bībeli, mēs uzzinām, ka Viņa nolūks patiešām piepildās.

 

Bet Dievs mums neuzspiež Savus plānus vai vēlmes.

Lai gan Viņš izrāda mīlestību, Viņš neuzspiež attiecības cilvēkiem, kuri tās nevēlas. Atklāsmes 3:20 Dievs salīdzina Savu vēlmi pēc attiecībām ar ciemiņu, kas klauvē pie tava nama durvīm: “Redzi, Es stāvu durvju priekšā un klaudzinu. Ja kas dzird Manu balsi un durvis atdara, Es ieiešu pie viņa un turēšu ar viņu mielastu, un viņš ar Mani.” Dievs nav kontrolējošs. Viņš mums nekad neatņems vienu no pirmajām dāvanām, kādu sniedzis - brīvību izvēlēties.

Dieva Desmit baušļi, kas pierakstīti 2. Mozus grāmatas 20. nodaļā, sākotnēji var šķist biedējoši, bet tie patiesībā ir pamats mīlestībā balstītai rīcībai. Kad Jēzum tika uzdots jautājums par šiem baušļiem, Viņš atbildēja: “Tev būs Dievu, savu Kungu, mīlēt no visas savas sirds, ar visu savu dvēseli, ar visu savu spēku un ar visu savu prātu un savu tuvāko kā sevi pašu."” (Lūkas 10:27) Dievs vēlas, lai viss, ko mēs darām, atbilst šiem diviem vienkāršajiem principiem.

 

Lai gan Dievam ir bezgalīga vara, Viņš vēlas mūs katru iepazīt personīgi. Dievs radīja universu un visu, kas tanī atrodas, bet caur Jēzu Viņš arī kļuva par draugu slimajiem, atstumtajiem un neticīgajiem.

Kā vēsta viens no slavenākajiem Bībeles pantiem: “Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka Viņš devis Savu vienpiedzimušo Dēlu, lai neviens, kas Viņam tic, nepazustu, bet dabūtu mūžīgo dzīvību.” (Jāņa 3:16) Vienalga, kur tu atrodies, Dievs tevi mīl un vēlas ar tevi sazināties. Radītājs vēlas ar tevi personīgas attiecības.

Iespējams, ka tev līdz šim zināmais Dieva raksturojums atšķiras no tā, par kādu tu tikko lasīji. Iespējams, ka Dievs tavā prātā vairāk līdzinās tehnoloģiju gigantiem, kas tiecas pēc tevis tikai tādēļ, lai gūtu personīgu labumu. Bet Dievs tevi vēlas iepazīt personīgi un dāvāt tikai to labāko.

Tehnoloģiju giganti nav tavi īstie draugi, bet Dievs gan par tādu var kļūt.