Ceļvedis "Daniēla gavēņa" diētā

5. janvāris, 2022 | Loma Linda Univeristy Health | Janelle Ringer

Kādas priekšrocības ir diētai, kurā akcents likts uz vienkāršību un augu izcelsmes uzturu?

“Daniēla gavēņa” diēta ir uztura plāns, kurā uzsvērta vienkāršība un augu uzturs. Šī diēta izveidota, iedvesmojoties no Bībeles. Daniēla grāmata akcentē Daniēla izvēli saistībā ar uzturu un apraksta šīs diētas pozitīvos fiziskos, intelektuālos un garīgos ieguvumus.
Šie paši ieguvumi ir pieejami arī mums šodien. “Daniēla gavēņa” diēta sastāv no pārtikas produktiem, kas ir augu izcelsmes, minimāli apstrādāti un sagatavoti veselīgā, vienkāršā veidā. Diēta izslēdz dzīvnieku valsts produktus, kofeīnu un alkoholu; tajā ietilpst augļi, dārzeņi, pilngraudu produkti, pākšaugi, rieksti un sēklas. Šo uztura plānu ir īstenojušas dažādas kristīgās konfesijas un veselības grupas, un daži pasaulslaveni cilvēki šo diētu ir pieņēmuši par savu ikdienas izvēli.

Margarete Karneiro (Margarete Carneiro), Lomalindas Universitātes dietoloģe, kas strādā Diabēta centrā, palīdz saviem pacientiem uzlabot veselību, pārdomāti izvēloties uztura plānu, kurā uzsvars tiek likts uz pilngraudu produktiem un pilnvērtīgu augu valsts diētu – piemēram, “Daniēla gavēņa” diētu. 

“Kad Daniēla diēta tiek praktizēta tikai kā gavēņa diēta, parasti ir runa par 21 dienu,” sacīja M. Karneiro. “Šī diēta ir balstīta uz Bībeles rakstu vietu Daniēla 10:2, 3 (“Tanī laikā man, Daniēlam, bija sēras trīs nedēļas: es atturējos no smalkiem ēdieniem, gaļu un vīnu es neņēmu ne mutē. Es nesvaidījos arī ar eļļu, tiekams pagāja trīs nedēļas.”), kurā Daniēls apraksta trīs nedēļu gavēni, atturoties no noteiktiem pārtikas produktiem garīga iemesla dēļ.”
 

Lai gan pat trīs nedēļas var šķist ilgs laiks, lai atteiktos no dažiem saviem iecienītajiem  “smalkajiem” ēdieniem, Septītās dienas adventisti popularizē šo diētu kā pastāvīgu dzīvesveida izvēli.

“Izvēle pieņemt un īstenot šo diētu kā pastāvīgu dzīvesveida izvēli ir balstīta uz visaptverošiem ieguvumiem, kas minēti Daniēla 1:8–14, kur Daniels un viņa trīs ebreju draugi lūdz tos apgādāt tikai ar augu izcelsmes pārtikas produktiem un tīru ūdeni,” paskaidroja M. Karneiro. “Pēc desmit dienām tika konstatēts, ka viņiem ir veselīgāks izskats un labākas intelektuālās spējas nekā tiem, kuri ēda gaļu, vīnu un citus smalkus ēdienus,” viņa sacīja.
 

“Daniēla gavēņa” diēta ir zinātniski novērtēta gan ar īslaicīgu ieguvumu, kas iegūts, to praktizējot 21 vai 40 dienas, gan arī ar ilgstošāku ieguvumu, piemēram, to praktizējot gadu vai ilgāk.

Gan īstermiņa, gan ilgtermiņa rezultāti liecina, ka šis uztura plāns ievērojami samazina ķermeņa svaru, asinsspiedienu, holesterīna līmeni, C reaktīvo olbaltumu – iekaisuma marķieri organismā un uzlabo insulīna darbību.
“Nav ziņu par negatīvu ietekmi, lai gan, ja šis plāns tiks lietots ilgtermiņā, eksperti iesaka diētu papildināt ar B12 vitamīnu,” sacīja M. Karneiro. “Šo diētu ir viegli ievērot, jo nav jāskaita porcijas vai kalorijas, un tā ļauj izvēlēties dažādus ēdienus,” viņa teica.
 

Vispirms konsultējieties ar ārstu


Cilvēkiem, kuri jau ievēro kādas citas diētas plānu, būtu ieteikums vēlreiz apmeklēt dietologu, lai saprastu, kā konkrētajā diētā varētu tikt  iekļauta “Daniēla gavēņa” diēta.
 

“Daniēla gavēņa” diēta mudina lietot tādus pārtikas produktus, kas būtu pēc iespējas dabiskāki, bez konservantiem un mākslīgām krāsvielām.

“Pamatojoties uz zinātniskiem pierādījumiem, varam teikt, ka šī diēta palīdz novērst un mainīt hroniskas slimības gaitu, sekmē veselību un dzīves kvalitāti,” sacīja Karneiro. “Pētījumi arī rāda, ka iedzīvotāju grupām, kuras ievēro šo uztura plānu, ir zemāka aptaukošanās izplatība,” viņa teica.

Uztura un diētas akadēmija atbalsta labi saplānotas augu izcelsmes diētas visām vecuma grupām un uzsver ne tikai to ieguvumus veselībai, bet arī to ietekmi uz vidi.
 
Raksts angļu valodā publicēts https://news.llu.edu 2019. gada 2. aprīlī. Autore: Dženela Ringere (Janelle Ringer), Lomalindas Universitāte. Sagatavoja Baiba un Agris Bērziņi.