Aptaukošanās un Covid-19 nav laba kombinācija

31. janvāris, 2022 | Molly Smith | Loma Linda University News

Pētnieki ir atklājuši, ka COVID-19 pacienti, kuriem ir liekais svars, biežāk cieš no ilgtermiņa sekām pēc saslimšanas, salīdzinot ar tiem, kuriem ir zemāks ķermeņa masas indekss (ĶMI). ASV Slimību un profilakses kontroles centrs norāda, ka aptaukošanās palielina hospitalizācijas risku, iespēju nonākt intensīvās terapijas nodaļā, kā arī palielina risku nomirt.
 

Loma Lindas universitāte piedalījās nesenā pētījumā, kurā bija iesaistīti 5000 ar COVID-19 smagi saslimuši pacienti.

Žurnālā “Obesity” tika atklāti pētījuma rezultāti, norādot, ka nāves gadījumu skaits šo pacientu starpā ir lielāks, kā arī tie biežāk cieš no ilgtermiņa sekām pēc slimošanas, kas it īpaši skar plaušas un nieres.

“Lai gan mūsu pētījums norāda, ka liekais svars nav vienīgais faktors, kas ietekmē nāves gadījumu skaitu COVID-19 slimnieku starpā, mēs tomēr esam novērojuši, ka vairāki jauni pacienti nomirst, vai arī viņiem ir smaga slimības gaita, ja viņu vienīgā “blakusslimība” ir aptaukošanās,” sacīja H. Braients Ngujems, Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Loma Lindas universitātes slimnīcā. Ngujens ir arī lektors un Medicīnas, plaušu un intensīvās aprūpes nodaļas vadītājs Loma Lindas universitātē.

Mazliet vairāk nekā pusei no novērotajiem pacientiem bija liekais svars, kas nozīmē, ka viņu ĶMI bija 30 vai lielāks. Pacientiem, kuru ĶMI bija 25 vai lielāks, nebija tik liels risks piedzīvot nāvi vai arī saskarties ar trombozi vai asins recekļiem plaušās, bet viņiem bija lielāks risks ciest no akūta respiratorā distresa sindroma vai nieru bojājumiem. 

Kāds plašāks pētījums, kas tika publicēts žurnālā “Clinical Infectious Diseases” un kurā tika iekļauti vairāk nekā 11'000 pacienti no 245 slimnīcām ASV, atklāja, ka pacientiem ar lieko svaru bija lielāka nepieciešamība pēc plaušu ventilācijas.
 

“Liekais svars negatīvi ietekmē cilvēka imunitātes sistēmu, kā rezultātā tas ir mazāk spējīgs cīnīties pret slimību,” sacīja Ngujens.

Smagais iekaisums, ko COVID-19 rada cilvēka ķermenī, veicina saslimšanu ar akūtu respiratoro distresa sindromu pat to cilvēku starpā, kuru svars ir normas robežās, bet cilvēkiem ar lieko svaru šis risks ir vēl lielāks.

Ngujens sacīja, ka nav novērojis nekādas tendences to COVID-19 pacientu starpā, kuru svars ir zem normas.
“Tas, vai aptaukošanās ir vai nav nāvi izraisošs riska faktors, paliek neskaidrs. Bet mēs zinām, ka tas nav labs stāvoklis pacientiem ar COVID-19.”