Dievs runā uz mani caur mobilajām lietotnēm

14. aprīlis, 2017 | Jana Kuzmenkova

Viedtālruņi tika radīti, lai uzturētu mūsu komunikāciju ar tuvākiem un tālākiem cilvēkiem, ar mūsu radiem un draugiem. Izmantojot sociālo tīklu lietotnes, ātri vien publicējam aktuālākās bildes, lai pastāstītu citiem, kā mums iet, sūtām šīs bildes ģimenei, lai viņi zina, ka ar mums viss ir kārtībā un kā jūtamies. Izmantojot komunikācijas lietotnes, piemēram, WhatsApp vai Messenger, varam sazināties ar mums dārgiem cilvēkiem jebkurā pasaules malā. Bet mūsu mobilās ierīces var kļūt arī par mūsu komunikācijas veidu ar To, Kurš mūs mīl visvairāk, Kurš domā par mums ik brīdi – ar mūsu Dievu. Šajā rakstā aplūkoju dažādas mobilās lietotnes, caur kurām Dievs var uz mums runāt mūsu ikdienā, neatkarīgi no tā, vai esam savā iemīļotajā krēslā, vai skrienam uz mācībām, darbu vai vienkārši mierīgi pastaigājamies.
 
Bībeles lasīšanas lietotnes
Kristīgo mobilo lietotņu klāsts ir ļoti plašs. Viszināmākās un visbiežāk lietotās, protams, ir dažāda veida Bībeles, kuras ļauj lasīt vieglāk vai grūtāk pieejamus Bībeles tulkojumus elektroniski. Bieži vien Bībeles lasīšanas lietotnes izceļ tādus saukļus kā “lasi, klausies, skaties, dalies”. Tas nozīmē, ka tiek piemērotas arī iespējas izmantot Bībeles elektronisko formātu visdažādākajos veidos. Vairums lietotņu ir parūpējušās par to, lai Bībele būtu pieejama, atrodoties bezsaitē, tomēr dažām būs nepieciešams interneta pieslēgums. Steidzīgākās dienās var izmantot iespēju klausīties Bībeles nodaļas audio formātā. Tajās ir iespējams veidot arī savas piezīmes, izcelt uzrunājošas rakstvietas, izmantot vienu no daudziem Bībeles lasīšanas plāniem. Vairums lietotņu ļauj arī salīdzināt vienas rakstvietas dažādus tulkojumus. Daži piemēri bezmaksas Bībeles lietotņu un Bībeles lasīšanas plānu kategorijā: YouVersion, Olive Tree Bible Study, Latvian Bible, Bible.is, Life.Church Bible, Blue Letter Bible, GloBible, ReadingPlan, A Lamp Unto.
 
Bībeles iegaumēšanas palīglīdzekļi
Mācīsimies Bībeles pantus no galvas! Svētais Gars mums atgādinās, ko esam mācījušies! Tomēr bieži vien realitātē vienā brīdī uzplaukusī apņemšanās mācīties Bībeles pantus no galvas mazinās. Tāpēc ir nepieciešami palīglīdzekļi, kas uztur šo interesi līdz galam. Lieliski, ja tavi draugi tevi mudina neatkāpties no šīs apņemšanās, bet arī tavs viedtālrunis var būt labs līdzeklis Bībeles iegaumēšanā. Tur tev “palīdzēs” šī lietotne: Bible Memory: Scripture Typer Memorization System.
 
Lūgšanu lietotnes
Kāpēc gan neierakstīt sev atgādinājumu, ka esi kādu iedrošinājis ar vārdiem “es lūgšu par tevi”! Mūsu viedtālruņi var kalpot arī kā atgādinājums mums pašiem par lūgšanu vajadzībām. Turklāt tādā veidā varam sākt skaitīt svētības, kuras Dievs bagātīgi piešķir, atbildot uz lūgšanām. Daudzas lūgšanu lietotnes veidotas kā internacionāla platforma, kur tiek publicētas lūgšanu vajadzības no visas pasaules. Jāteic, ka visbiežāk komunikācija šajās lietotnēs notiek angļu valodā. Daži piemēri: Prayer Notebook Lite, PrayBuzz, OurPrayer App, BIG Prayers, InPrayer. Starpcitu, pēdējā no minētajām lietotnēm ir Septītās dienas adventistu baznīcas veidota.
 
Septītās dienas adventistu vispasaules baznīcas lietotnes
Vairums šajā rakstā minēto lietotņu ir dažādu kristīgo konfesiju radītas, bet diezgan plašs iespēju klāsts paveras, ja lietotņu meklētājā ievada Septītās dienas adventistu draudzes vārdu. Liela daļa adventistu draudžu ir izveidojušas savas draudzes personalizēto lietotni, kas palīdz sekot līdzi jaunumiem draudzē, organizēt draudzes darbu, kā arī izmantot dažādus Bībeles studiju materiālus. Meklētājā satapos ar kādu lietotni, kura var noderēt ceļojumā. SDA Church Finder uzrāda tuvumā esošo Septītās dienas adventistu baznīcu. Jācer vien, ka tur tiešām ir apkopotas visas draudzes.

Savukārt Septītās dienas adventistu draudzes identitāte pilnībā apkopota tādā lietotnē kā SDA Church. Tajā apkopoti Bībeles izpētes materiāli, video, podcast jeb aplādes, adventistu televīzijas, radio raidījumi, Elenas Vaitas darbi un daudz kas cits. Tā ir plaša adventistu draudzes ikdienas platforma.
 
Sabatskolas lietotnes
Mūsu draudze ir jo īpaša ar lielo akcentu uz Bībeles izpēti, tāpēc ir iespēja atrast dažādas sabatskolas materiāla lietotnes. Diemžēl tās pašlaik nav pieejamas latviešu valodā, bet tie, kas studē Bībeli krievu vai angļu valodā, var izvēlēties sev vēlamāko lietotni. Daži piemēri: Утренние чтения - Субботняя Школа, Sabbath School, Hope Sabbath School.
 
E.Vaitas grāmatas
Jāmin arī lietotnes, kurās ir apkopotas Elenas Vaitas grāmatas. Turklāt tās var gan lasīt, gan klausīties audio formātā. Ārkārtīgi plašs materiālu klāsts angļu, krievu un citās valodās atrodams lietotnē EGW Writings. Bet vēl vairāk iespēju paveras šīs lietotnes atjauninātā versijā EGW Writings 2.
 
Svētrunu lietotnes
Noteikti lielai daļai no mums ir izveidojies savs loks iemīļotu runātāju, kuru uzrunas labprāt klausāmies. Septītās dienas adventistu draudzes locekļu izveidotājā lietotnes AudioVerse meklētājā varēsi atrast uzrunu par sev aktuālo tematu vai arī tevis iecienīta mācītāja uzrunu. Turpat atrodamas arī audio grāmatas. Visi audio faili klausāmi angļu valodā. Neaizmirsīsim par visiem zināmo YouTube neizsmeļamo uzrunu krātuvi no visas pasaules visdažādākajās valodās.
 
Kristīgā mūzika
Septītās dienas adventisti līdzās citām kristīgajām konfesijām ir aktīvi mediju kalpošanā. Visā pasaulē ir izveidotais radio, kuriem ir arī savas lietotnes. Piemēram, ukraiņu radio Voice of Hope, “Adventistu vispasaules radio” lietotne AWR Mobile. Daudz dažādas lietotnes var atrast arī krievu valodā skanošajiem radio. Protams, tāpat kā svētrunas, arī mūzika klausāma lietotnē YouTube. Citi savukārt ir iecienījuši Spotify vai tamlīdzīgas mūzikas straumēšanas lietotnes.

Šajā kategorijā minamas arī adventistu himnu grāmatas. Tās ir lietotnes, kurās publicēti dziesmu vārdi vai arī kopā ar izrakstītām notīm, bez maksas vai par simbolisku samaksu. Piemēram, SDA Hymnals. Diemžēl, latviešu valodā šāds dziesmu apkopojums vēl nav atrodams.
 
Bībelē centrētas lietotnes brīviem brīžiem
Kādā brīvā brīdī rodas vēlme arī apskatīties savā viedtālrunī aktuālākos jaunumus. Šo laiku var izmantot arī, lai aizņemtu šo laiku ar kādu Bībelē centrētu aktivitāti. Mobilo lietotņu klāstā ietilpst arī dažādas Bībeles viktorīnas. Visbiežāk tās ir angļu valodā. Daži piemēri: Christian Bible Trivia, Giant Bible Word Search Puzzle
 
Atrodoties pasaules ātrās attīstības straumē, nākas atrast jaunus atbalsta punktus, lai šī straume neaizrauj līdzi. Bet arī šādā pasaulē Dievs uz mums var runāt. Un mobilo ierīču lietotnes ir tikai viens no mūsdienu veidiem, kur varam sadzirdēt Dieva balsi straujajā ikdienā. Lai gan elektronizēti, lai gan skatoties viedtālruņa ekrānā, tomēr ticu, ka brīžos, kad neatrodamies sava iecienītajā krēslā, lasot Bībeli papīra formātā un pārdomājot Dieva vārdus, varam gūt svētības arī no komunikācijas ar Dievu, izmantojot savus viedtālruņus.

Jana Kuzmenkova