Pārdomas par tēmu: "Bērni ir Dieva dāvana"

8. augusts, 2017 | Valda Reķe

"Bērni ir Dieva dāvana?"
 "Bērni ir Dieva dāvana!"
 
Šo, kristiešiem tik labi pazīstamo, teikumu – patiesību var izrunāt dažādi: kā absolūtu, kā apšaubāmu, ar prieku, ar nogurumu, ar izbrīnu un vēl un vēl. Vecāki to zina. Vecvecāki to atpazīst. Ko darīt ar šo dāvanu 3 mēnešus gadā? Vasarā, neatkarīgi no laikapstākļiem, visas ģimenes piemeklē dažas svarīgas īstenības: skolēnu brīvlaiks (¼ no gada!) un uz īsāku vai ilgāku laiku slēgts bērnudārzs. Kā un kur aizpildīt šo laika posmu?

Ko darīt bērniem un ko darīt ar bērniem – tie ir jautājumi, kurus viens otram vecāki jautā pie virtuves galda un kurus vasaras periodā cits citam taujā vecāki, vēloties dzirdēt labus piedāvājumus, vērtīgu pieredzi. Kā vecākiem atpūsties pašiem un vai vispār vecākiem pienākas atpūta, jo vai tad nepietiek, ka viņiem ir atvaļinājums no darba?

Ir dažādi „klasiskie” risinājumi: vecvecāki laukos un vasaras nometnes. Ko tad, ja nu vecvecākiem „nav lauku”, un ja nu viņi gana jauni un sprauni paši strādā un grib atpūsties? Cik daudz un cik garas vasaras nometnes ieteicamas vienam bērnam?

Mēs taču mīlam savus bērnus, esam atbildīgi par viņiem, viņi vecākiem ir uz laiku un uz visu mūžu. Lai vai kādi būtu pieaugušo risinājumi un priekšstati par lietderīgu vasaras pavadīšanu, bērniem nevajadzētu justies kā apgrūtinājumam, nepiederīgiem, vainīgiem, ka viņiem tik garš vasaras brīvlaiks.

Kad? Cik? Kā? – šie ir 3 svarīgākie jautājumi, kurus gan topošajiem, gan esošajiem vecākiem jāizrunā, jāpārrunā vēl un vēl. Bērnu audzināšana ir 24/7. Bērnus audzina abi. Bērnu ienākšana ģimenē ietekmē laulību, laulāto savstarpējās attiecības un attieksmi pret apkārtējo. Ģimenes paplašināšana vienmēr ir pārmaiņas.

Cik ļoti jūs vēlaties kļūt par vecākiem? Kādas būs lomas audzināšanā? Kā audzināsiet? Kā viens otru atbalstīsiet? Runājiet par to.

Mīliet viens otru. Mīliet savus bērnus. Pavadiet laiku kopā. Atpūtieties, jo visi to esam pelnījuši. Bērni ir Dieva dāvana!

Valda Reķe,
LDS Ģimenes kalpošanas nodaļas vadītāja