Pētījumā atklāj, ka riekstu ēšana stiprina smadzeņu viļņu frekvences

27. oktobris, 2017 | Adventist Review

Adventistu universitātes pētījums apstiprina un pievieno savu informāciju desmitiem gadu ilgajā pētījumā
 
Jauns Lomalindas universitātes veselības zinātnieku pētījums atklājis, ka, regulāri ēdot riekstus, tiek stiprinātas smadzeņu viļņu frekvences, kas saistītas ar izziņu, dziedināšanu, mācīšanos, atmiņu un citām galvenajām smadzeņu funkcijām. Adventistu vadītās iestādes Lomalindā, Kalifornijā, ASV vadītā pētījuma kopsavilkums tika prezentēts Sandjego, Kalifornijā, Eksperimentālās bioloģijas 2017. gada sanāksmes uztura sadaļā. Pētījums ir publicēts The FASEB žurnālā un tas ir pieejams tiešsaistē.
 
Pētījumā ar nosaukumu “Rieksti un smadzenes: riekstu ēšanas ietekme uz smadzeņu viļņu maiņu elektroencefalogrāfijā” zinātnieki ir atklājuši, ka daži rieksti stimulē smadzeņu frekvences vairāk nekā citi. Pistāciju rieksti, piemēram, rada vislielāko gamma viļņu reakciju, kas ir būtiska izziņas procesu uzlabošanai, informācijas saglabāšanai, mācīšanās nodrošināšanai, uztverei un ātrajām acu kustībām miega laikā. Zemesrieksti, kas patiesībā ir pākšaugi, bet bija daļa no pētījuma, radīja visaugstāko delta reakciju, kas ir saistīta ar veselīgu imūnsistēmu, dabisku dziedināšanu un dziļu miegu.
 
Pētījuma galvenais zinātnieks Lomalindas universitātes Veselības speciālistu skolas asociētais dekāns Lī Berks (Lee Berk) teica, ka, lai gan zinātnieki ir atraduši atšķirības starp sešiem pētītajiem riekstu veidiem, tie visi saturēja daudz ļoti labvēlīgu antioksidantu, no kuriem valrieksti bija ar visaugstāko antioksidantu koncentrāciju.
 
Iepriekšējie pētījumi ir parādījuši, ka rieksti ir labvēlīgi ķermenim vairākos nozīmīgos veidos: pasargā sirdi, cīnās ar vēzi, samazina iekaisumu un palēnina novecošanas procesu. Bet Berks teica, ka viņa uzskats ir: pārāk maz pētījumu ir bijuši vērsti uz to, kā tie ietekmē smadzenes.
 
“Šis pētījums sniedz nozīmīgus labvēlīgus atklājumus, kas parāda, ka rieksti smadzenēm ir tikpat labi kā pārējam ķermenim,” Berks teica, piebilstot, ka pētījumi nākotnē varētu atklāt arī citāda veida labvēlīgu ietekmi uz smadzenēm un arī nervu sistēmu.
 
Lai iegūtu datus pētījumā par riekstu ēšanu un to ietekmi uz smadzenēm, Berks – kurš ir vislabāk zināms, pateicoties 40 gadus ilgiem pētījumiem par to, kā veselību ietekmē laimes sajūta un smiekli, kā arī vairākiem neseniem pētījumiem par antioksidantiem tumšajā šokolādē – sapulcināja 13 zinātnieku komandu, lai izpētītu regulāras riekstu ēšanas ietekmi uz smadzeņu viļņu aktivitāti.
 
Pētījuma ievadā komanda atzīmēja, ka dažādu veidu rieksti satur dažādu tipu antioksidantus. Tomēr tas, ko viņi nezināja, bija, vai dažādiem riekstu antioksidantiem ir atšķirīga ietekme uz smadzeņu viļņu frekvenču reakciju.
 
Lai to uzzinātu, Berks un viņa kolēģi pārbaudīja, kāda ir apēsto riekstu ietekme uz frekvenču modulācijām smadzeņu iekšienē. Viņš teica, ka cilvēka smadzenes rada piecus atšķirīgus viļņu tipus – delta, teta, alfa, beta un gamma – un ka katrs vilnis rada pats savu frekvenci un katram ir savs frekvenču joslas platums. “Līdzīgi kā radio stacijām,” viņš teica.
 
Komanda izveidoja pilotpētījumu, izmantojot cilvēkus, kas piekrita pētījumam un kas ēda mandeles, Indijas riekstus, zemesriekstus, pekānriekstus, pistācijas un valriekstus. Tika veikta elektroencefalogramma (EEG), lai izmērītu smadzeņu viļņu signālu stiprumu. EEG viļņu joslas aktivitāte tad tika pierakstīta no deviņiem skalpa reģioniem, kas ir saistīti ar smadzeņu garozas funkcijām.
 
Asociētais viceprezidents pētījumu jautājumos Maikls Samardzija teica, ka Lomalindas universitātes zinātnieki ir pētījuši riekstu labvēlīgo ietekmi daudzus gadu desmitus. Viņš atsaucas uz daudziem pētījumiem, ko vadīja Džoans Sabate un citi Sabiedrības veselības skolas zinātnieki, kas ir parādījuši, ka rieksti veicina sirds asinsvadu veselību, vēža profilaksi un veselīgu novecošanu.
 
“Šie rezultāti, kas iegūti no Dr. Berka pētījuma Veselības speciālistu skolā, parāda, ka rieksti var tikt uzskatīti par vienu no superēdieniem, kas palīdz saglabāt smadzeņu veselību,” teica Samaradzija.
 
Avots: Adventist Review